yaser shiravand عمر هارد دوربین مداربسته چقدره

yaser shiravand بدون دیدگاه
عمر هارد دوربین مداربسته چقدره

5 دقیقه مطالعه

 

هارد دوربین مداربسته به عنوان یکی از اجزای مهم سیستم نظارتی از اهمیت بالایی برخوردار است. تصاویر، اطلاعات و گزارشات سیستم در این بخش ذخیره می‌شود. قبل از مراقبت و نگهداری از هارد باید ابتدا هارد مناسب انتخاب شود تا عمر منطقی برای سیستم نظارتی ما داشته باشد. سپس با اقداماتی می‌توانیم عمر هارد دوربین مداربسته را افزایش دهیم.  این کار موجب می‌شود تا امنیت تصاویر و اطلاعات سیستم نظارتی به عنوان اولین نتیجه بهتر تامین شود. بعد از آن استفاده در مدت بیشتر از هارد دوربین مداربسته و کاهش هزینه ذخیره‌سازی است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • عمر مفید هارد دوربین مداربسته چقدر است؟
 • عوامل تعیین کننده عمر هارد دوربین مداربسته
 • چگونه عمر مفید هارد دوربین مداربسته را افزایش دهیم؟
 • آیا از SSD می توان برای دوربین مداربسته استفاده کرد؟

عمر مفید هارد دوربین مداربسته چقدر است؟

می‌توان گفت عمر مفید هارد دیسک در دوربین‌های مداربسته معمولاً بین ۳ تا ۵ سال یا بیشتر است. اما این بستگی به شرایط استفاده و کیفیت هارد دیسک استفاده شده دارد. هارددیسک‌های معمولی بین 5 تا 7 سال عمر دارند و به علت نوع عملکرد سیستم‌های نظارتی عمر هارد دوربین مداربسته در مقایسه با این هاردها ممکن است کمی کمتر باشد. این به معنی استفاده از هارد معمولی در سیستم نظارتی نیست. زیرا هاردهای معمولی به هیچ عنوان برای عملکرد سیستم‌های مداربسته مناسب نیستند. هارددیسک‌های معمولی برای خواندن نوشتن در 24 ساعت  شبانه روز طراحی نشده‌اند. بنابراین اگر از هارد معمولی برای ضبط فیلم دوربین‌های مداربسته خود استفاده کنید عمر بسیار کوتاه‌تر از هارد مناسب دوربین مداربسته خواهد داشت.

علت آنکه عدد مشخص و دقیقی وجود ندارد آن است که عمر مفید همه تجهیزات و ابزار آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر کیفیت اولیه تولید و ساختار آنها، به نحوه استفاده و شرایط نگهداری نیز ارتباط دارد. به عنوان مثال غالباً تجهیزاتی که ضد آب نیستند در مناطق شرجی عمر کوتاه‌تری دارند. آن هم به علت رطوبت موجود در هواست. در حالی که همان وسیله در منطقه دیگر با هوای متعادل، عمر بیشتری خواهد داشت. غیر از شرایط محیطی چه چیزی در عمر هارد دوربین مداربسته تاثیر می‌گذارد.

عوامل تعیین کننده عمر هارد دوربین مداربسته

عمر یک هارد دیسک دوربین مداربسته ممکن است به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. کیفیت و برند هارد دیسک: هارد دیسک‌های با کیفیت و از برندهای معتبر معمولاً عمر طولانی‌تری دارند. هارد دیسک‌های طراحی شده برای کاربردهای مداربسته و پشتیبانی از 24/7 ضبط، مقاومت بیشتری خواهند داشت. برندهای معروفی مانند Western Digital (WD)، Seagate و Toshiba در عرضه هارد دیسک‌های مخصوص مداربسته شناخته شده‌ هستند.
 2. شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند دما و رطوبت می‌توانند بر عمر هارد دیسک تأثیر بگذارند. استفاده از هارد دیسک‌های مقاوم در برابر شرایط سخت محیطی می‌تواند عمر آن‌ها را افزایش دهد.
 3. نوع استفاده و بار کاری: میزان بار کاری و استفاده مداوم از هارد دیسک نیز تأثیر زیادی بر عمر هارد دوربین مداربسته دارد. استفاده مداوم و عملکرد سنگین تر از هارد دیسک ممکن است منجر به خرابی و کاهش عمر آن شود.
 4. مدت زمان پشتیبانی تضمینی: برخی از تولیدکنندگان هارد دیسک‌های مخصوص مداربسته، ضمانت عمر مشخصی را ارائه می‌دهند که معمولاً در صورت استفاده مناسب این مدت شدنی است.
 5. فناوری و تکنولوژی: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر مانند هارد دیسک‌های SSD (Solid State Drive) به جای HDD (Hard Disk Drive) ممکن است عمر هارد دیسک را افزایش دهد، زیرا SSD‌ها دارای قطعات الکترونیکی بدون قطعات مکانیکی هستند که کمتر به سایش و خرابی در معرض هستند.

چگونه عمر مفید هارد دوربین مداربسته را افزایش دهیم؟

برای افزایش عمر مفید هارد دیسک در دوربین‌های مداربسته، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

انتخاب هارد دیسک با کیفیت

انتخاب هارد دیسک‌های با کیفیت و معتبر از برندهای معروف و قابل اعتماد می‌تواند به حفظ عمر مفید آنها کمک کند. دقت داشته باشید هارد دیسک‌های طراحی شده برای محیط‌های مداربسته و مصارف ۲۴/۷ را تهیه کنید. در برندهای مختلف هارد با این ویژگی ممکن است با رنگ یا برچسب خاصی متمایز شود. به عنوان مثال در برند WD وسترن دیجیتال هاردهای مناسب دوربین مداربسته کاور بنفش رنگ دارند و در بازار به هارد بنفش شناخته می‌شوند.

مراقبت و نگهداری منظم

بررسی کنید هارد دیسک در شرایط محیطی مناسب نصب شده است و از تغییرات دما، رطوبت، و ضربه‌ها محافظت شده است. همچنین، از قطعات خارجی مخصوص مداربسته برای نصب و محافظت از هارد دیسک استفاده کنید. موقعیت هارد در دستگاه به گونه‌ای باشد که از هر گونه لرزش، شوک و حرکت آن پیشگیری شود. درون هارد قطعات متحرکی وجود دارد که در صورت سست بودن وضعیت نصب هارد ممکن است موجب حرکت هارد و در نهایت آسیب آن شود. یادآوری می‌کنم هارددیسک مخزن فیلم و تصاویر دوربین‌های مداربسته شماست بنابراین سوختن یا وارد آمدن آسیب به آن برابر با از بین رفتن اطلاعات ارزشمند نظارتی شماست.

تهویه مناسب

برای هارد دیسک‌هایی که در محیط‌های بسته یا داغ قرار می‌گیرند، اطمینان حاصل کنید که تهویه مناسبی برای خنک کردن آنها وجود دارد. حرارت بالا می‌تواند باعث کاهش عمر مفید هارد دیسک شود. دستگاه‌های ضبط دارای فن خنک کننده هستند اما آنها برای خنک کردن حرارت ناشی از کار دستگاه هستند. در صورتی که محیط قرارگیری دستگاه ضبط دمای بالایی دارد برای تهویه و خنک کردن آنجا باید فکری کنید. حرارت بالا مانع از عملکرد درست دستگاه و هارد دیسک شده و سیستم آسیب می‌بیند.

توجه به ظرفیت و استفاده بهینه

اطمینان حاصل کنید که ظرفیت هارد دیسک با نیاز و استفاده فعلی شما همخوانی دارد. استفاده از هارد دیسک با ظرفیت زیادتر از نیاز ممکن است منجر به کاهش عمر مفید آن شود. همچنین کمتر بودن ظرفیت هارددیسک به علت بالارفتن تعداد پاک کردن و ذخیره کردن در مدت کوتاه موجب کاهش عمر هارددیسک می‌شود. فرض کنید در یک سیستم نظارتی هر هفته یک بار تصاویر از ابتدا روی هارد ذخیره می‌شود. در حالی که در سیستم دیگری به علت بالاتر بودن ظرفیت هارد، هر یک ماه هارد از ابتدا رونویسی می‌شود. به عبارت دیگر در مورد اول هارد در طی یک ماه 4 مرتبه رونویسی می‌شود در حالی که در مورد دوم هر ماه یکبار این اتفاق می‌افتد.

پشتیبان‌گیری منظم

انجام پشتیبان‌گیری‌های منظم از داده‌های ذخیره شده بر روی هارد دیسک می‌تواند دسترسی شما را به اطلاعات امکان پذیر کند. مزیت این کار زمانی مشخص می‌شود که  هارددیسک حین استفاده خراب شود و اطلاعات از دست برود. همچنین پاک شدن فیلم دوربین داربسته به هر نحوی اتفاق ناخوشایندی است که وجود نسخه بک آپ می‌تواند عواقب پاک شدن فیلم و تصاویر را خنثی کند. در صورت پاک شدن تصاویر قبل از آنکه تصویر و اطلاعات جدیدی روی آن ذخیره شود می‌توانید به روش‌های مختلف آنها را بازگردانی کنید. در مقاله زیر روش‌هایی برای برگرداندن فیلم پاک شده دوربین مداربسته آمده است.

آیا از SSD می توان برای دوربین مداربسته استفاده کرد؟

امکان پذیر است و می توانید از SSD در دستگاه DVR به جای هارد دیسک نظارتی استفاده کنید. با این حال، باید مواردی را در نظر بگیرید از جمله:

 • سازگاری: باید اطمینان حاصل کنید که DVR با SSD که قصد استفاده از آن را دارید، سازگار است. ممکن است برخی از DVR ها از SSD پشتیبانی نکنند یا برای نوع SSD مورد استفاده شرایط خاصی داشته باشند.
 • ظرفیت: حافظه های SSD نسبت به هارد دیسک ها (HDD) ظرفیت ذخیره سازی کمتری دارند. بنابراین از اینکه SSD برای ذخیره فیلم های دوربین مداربسته شما ظرفیت کافی دارد مطمئن شوید.
 • دوام: درایوهای SSD نسبت به هارد دیسک‌ها (HDD) دوام بیشتری دارند زیرا قطعات متحرکی ندارند. با این حال، برخی از SSD ها بسته به دوام و استقامت، ممکن است برای استفاده نظارتی بهتر از سایرین مناسب باشند.
 • هزینه: SSD ها نسبت به هارد دیسک‌ها (HDD) گران تر هستند، بنابراین باید در نظر بگیرید که آیا هزینه اضافی برای نیازهای نظارتی شما ارزش آن را دارد یا خیر.

به طور خلاصه، در حالی که امکان استفاده از یک SSD در دستگاه DVR به جای هارد دیسک نظارتی وجود دارد، عواملی باید در نظر گرفته شود تا مطمئن شوید SSD با DVR شما سازگار است و می تواند نیازهای ذخیره سازی سیستم نظارتی شما را برآورده کند. .

مطالب مرتبط

دیدگاه ها برای این نوشته بسته می باشد

0

لیست مقایسه خالی می باشد

مقایسه 0